Банк портретів / Яковчук Феодосія та Ольга, Мартинцева Мотрона, Петрук Марія

Яковчук Феодосія та Ольга, Мартинцева Мотрона, Петрук Марія

Феодосія Яковчук із трьома доньками – 26-річною Мотроною, 19-річною Ольгою та 16-річною Марією – проживала в с. Тростянець на Хмельниччині. Товаришувала з єврейською родиною Самуїла та Броні Півенів, які з маленькими Феліксом та Марією напередодні війни переїхали в село й були їхніми сусідами.

Упродовж 1–17 липня 1941 р. область була окупована частинами 17-ї німецької армії. Майже відразу почалося переслідування осіб єврейської національності. Наприкінці липня тисячі їх були розстріляні в північній частині Хмельниччини. У березні 1942 р. євреїв с. Тростянець почали зганяти в гетто м. Славута. Броня з дітьми, сестрами та батьком опинилася в гетто, а Самуїлу вдалося заховатися в будинку Яковчуків, пізніше він приєднався до партизанів.

Мотрона та Ольга Яковчуки періодично навідували подругу та її родину в гетто, приносили їжу. Згодом Броню з молодшою сестрою Ольгою Барац перевели до трудового табору. 25 червня 1942 р. близько 2,5 тис. мешканців Славутського гетто нацисти розстріляли. Серед жертв були діти, сестри та батько Броні. Сама жінка із сестрою змогла втекти з табору й повернулася до села. Єврейок прихистили у своєму будинку Яковчуки. Феодосія з доньками опікувалася втікачками й допомогла їм установити зв’язок із партизанами. Таким чином Броні вдалося відшукати чоловіка й разом із ним у складі партизанського загону дочекатися вигнання гітлерівців із Хмельниччини в січні 1944 р.

Протягом життя Броня та Самуїл підтримували дружні стосунки зі своїми рятівниками. Ґрунтуючись на їхніх свідченнях, у 1996 р. Яд Вашем визнав Феодосію Яковчук та її доньок Мотрону, Ольгу й Марію Праведниками народів світу.

Світлана Демченко

м. Київ

Національний музей історії України у Другій світовій війні

  • fingerprintАртефакти
  • theatersВідео
  • subjectБібліотека